Existuje ešte ohľaduplnosť k ľuďom s istým hendikepom v tejto dobe?

Autor: Katarína Bošeľová | 26.1.2013 o 13:57 | (upravené 26.1.2013 o 14:49) Karma článku: 9,55 | Prečítané:  382x

Nad otázkou, že či vôbec ešte existuje ohľaduplnosť voči ľuďom s istým zdravotným hendikepom som sa zamýšľala aj ja. Väčšina z nás sa do zamestnania a za povinnosťami prepravuje verejnou hromadnou dopravou.

Nie raz vidíme, ako do autobusu nastúpi pán, či pani s jednou, či dvomi barlami, autobus je plne obsadený a to hlavne v ranných a popludňajších hodinách, kedy sa prepravuje prostriedkami hromadnej dopravy najviac ľudí.

Aj títo ľudia s hendikepom sa prepravujú za svojími povinnosťami či už idú na lekárske vyšetrenie, kontrolu alebo cestujú napríklad k svojím blízkym. Často sme svedkami toho, ako týmto ľuďom nikto nie je ochotný  uvoľniť miesto hoci vidia, že títo ľudia sa hrozne ťažko pohybujú a pri pohľade na ních je dosť ťažké si predstaviť ako majú počas cestovania stáť.

Uvedomili sme si niekedy, že každý pohyb je pre týchto ľudí ťažký a bolestivý? Skúsme sa presunúť na prechod pre chodcov, vidíme, že pri prechode stojí človek z bielou paličkou alebo s vodiacim psom, budeme k tomuto človekovi aspoň trošku ohľaduplní, alebo budeme do neho postrkávať?

Čakáme v čakárni u lekára, všetky miesta sú obsadené, boli by sme ochotní uvoľniť miesto niekomu, čo je na tom horšie ako my? Takýchto príkladov by sa dalo uviesť ešte niekoľko, no na zamyslenie stačí aj  týchto pár.

Skúsme pouvažovať každý sám nad sebou... čo by sme urobili, keby pri nás stál človek, ktorý má vážny zdravotný problém. Mali by sme ochotu uvoľniť mu miesto? Nenaskytla by sa nám myšlienka: veď ja idem z práce, kde som celý deň ťažko pracoval a som poriadne unavený, tak prečo by som to mal urobiť? Ale dúfam, že sa nájde ešte aspoň malá skupina ľudí, ktorí svedčia o presnom opaku, ak patríš medzi ních aj Ty a bol by si ochotný svoje miesto uvoľniť hendikepovanému človeku, patrí Ti obdiv a poďakovanie.

Určite si si uvedomil, že tento človek by možno aj rád stál, ale jeho zdravotné ťažkosti mu to neumožňujú. Určite Ti hlavou preletela myšlienka nebudem takúto pomoc, čo i len uvoľnenie miesta neskôr potrebovať aj ja?

Ver, títo ľudia, hoci nemajú veľa fyzických síl a často sú veľmi ubolení, sú duševne oveľa silnejší ako ktorýkoľvek z nás. Preto by im mal patriť náš obdiv a mali by sme sa snažiť týchto ľudí pochopiť, lebo nie raz je telo veľmi ubolené, ale z očí im žiaria iskierky akejsi radosti, radosti a dobrého srdca.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?